1800-tals ståndskåp målat av Per Larsson V. Ämtervik 1992,
1800-tals golvskåp (nyare underdel),
1800-tals underdel till Fryksdalsskåp,
skänkskåp,
gungstolar, lavoar med marmorskiva, kommod,
kubbstolar,
pianopall,
hörnbokhylla i björk, 1800-tals byrå, pelarbord,
skrivbord med allmogemålning, 5l skrivbord,
sängbord med marmorskiva,
2 st vita karmstolar i bondrokoko,
6 st karmstolar i ek,
1800-tals väggskåp,
väggskåp i ek, fryksdalsstolar, kökssoffa,
engelskt vitrinskåp, gamla bord, gam. trädgårdsmöbler,
köksskänk i pärlspont,
matbord+6st stolar i ek vitmålat,
ekskänk vitmålad, vägghörnskåp allmogemålat 1944, spegelbyrå, 2 st
fåtöljer rokokostil,
Fryksdalsur 1800-tal svartmålat med kineseri,
guldförgyllda speglar 1 o
2,
väggklockor 1 o
2 o
3. Oljemålningar b la:
T. Björn,
G. Adoen,
Gräsmarkskyrka 1914 Valfrid Lindblom.
Äkta mattor 1 o
2 o
3,
kristallampor 1 o
2 o
3,
kopparlampor,
fotogenlampor, Böcker b la: G. Schröder, älgjägarens bok, Handgjorda
knivar b la:
Axel Eriksson,
Olle Larsson 1 o
2,
Uppstoppat älghuvud 10 tagg,
trädgårdsmöbel Byarum soffa-bord-bänk 1 o
2 o
3,
1800-tals skidor L= 2,60 1 o
2, smörkärna,
1800-tals koppar, mässingbjällror, träkärl, renfällar, syskrin,
1800-tals kistor,
träälg sign Nicklas,
näbbvåg.
Glas o porslin b la: Höganäskrukor, kaffe- mat o
kryddserviser, mormorsskålar, kryddburkar, teddykanna, sparbössa äpple,
blåvitt porslin, bordskryddställ, bordslyster,
1800-tals brännvinsflaska.
Konstglas bl a Orrefors,
majolikakruka,
karaffer, klarkannor, parvaser, frack, stormhatt,
barnvagn sekelskifte,
kandelabrar Art Deco, 2 st guldringar, came´brosch, tobaksburk,
hattaskar,
ns bestick, porslin pedistal, näverkontar, älghorn, zinkbadkar, cykel,
slipsten med smärgel,
åkryss, slåttermaskin för häst, kassaskåp,
äldre vapenskåp, mm mm.
Välkomna till Där Öst Gräsmark! 15% inropsavgift |