Gårdsauktion

Lördagen den 17/9 kl 11.00 med visning från kl 10.00. Då vi låter försälja hemmet efter Sigge Gren vid gården Där Öst Grinnemo Gräsmark.

1800-tals ståndskåp målat av Per Larsson V. Ämtervik 1992, 1800-tals golvskåp (nyare underdel), 1800-tals underdel till Fryksdalsskåp, skänkskåp, gungstolar, lavoar med marmorskiva, kommod, kubbstolar, pianopall, hörnbokhylla i björk, 1800-tals byrå, pelarbord, skrivbord med allmogemålning, 5l skrivbord,
sängbord med marmorskiva, 2 st vita karmstolar i bondrokoko,
6 st karmstolar i ek, 1800-tals väggskåp, väggskåp i ek, fryksdalsstolar, kökssoffa, engelskt vitrinskåp, gamla bord, gam. trädgårdsmöbler,
köksskänk i pärlspont, matbord+6st stolar i ek vitmålat, ekskänk  vitmålad, vägghörnskåp allmogemålat 1944, spegelbyrå, 2 st fåtöljer rokokostil,
Fryksdalsur 1800-tal svartmålat med kineseri, guldförgyllda speglar 1 o 2, väggklockor 1 o 2 o 3. Oljemålningar b la: T. Björn, G. Adoen,
Gräsmarkskyrka 1914 Valfrid Lindblom. Äkta mattor 1 o 2 o 3,
kristallampor 1 o 2 o 3, kopparlampor, fotogenlampor, Böcker b la: G. Schröder, älgjägarens bok, Handgjorda knivar b la: Axel Eriksson, Olle Larsson 1 o 2,
Uppstoppat älghuvud 10 tagg, trädgårdsmöbel Byarum soffa-bord-bänk 1 o 2 o 3, 1800-tals skidor L= 2,60 1 o 2, smörkärna, 1800-tals koppar, mässingbjällror, träkärl, renfällar, syskrin, 1800-tals kistor, träälg sign Nicklas, näbbvåg.
Glas o porslin b la: Höganäskrukor, kaffe- mat o kryddserviser, mormorsskålar, kryddburkar, teddykanna, sparbössa äpple, blåvitt porslin, bordskryddställ, bordslyster, 1800-tals brännvinsflaska. Konstglas bl a Orrefors, majolikakruka, karaffer, klarkannor, parvaser, frack, stormhatt, barnvagn sekelskifte,
kandelabrar Art Deco, 2 st guldringar, came´brosch, tobaksburk, hattaskar,
ns bestick, porslin pedistal, näverkontar, älghorn, zinkbadkar, cykel,
slipsten med smärgel, åkryss, slåttermaskin för häst, kassaskåp,
äldre vapenskåp, mm mm.

Välkomna  till Där Öst Gräsmark!           15% inropsavgift